24 Ağustos 2017 Perşembe

Sosyal İmkanlar

2767 defa okundu

 

SOSYAL İMKANLAR

 

          Süleyman Demirel Üniversitesi genç bir üniversite olmasına rağmen her geçen gün hızla büyümektedir. Şehir merkezine 8 km'lik mesafesi olan merkez kampüse ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir. 10 bin dekarlık arazisi ile merkez kampüs bütün fakülteleri, laboratuvarları, atölyeleri, bilgisayar merkezlerini, kütüphaneleri, kültür merkezlerini ve diğer sosyal ve sportif tesisleri kapsayacak ve gelecekte bütün fakülteleri içerisinde barındıracak şekilde projelendirilmiştir. Gerek merkez kampüste inşaası tamamlanan bina ve tesisler gerekse il ve ilçelerdeki kamu kuruluşlarından ve özel sektörden devralınan bina ve tesislerle kişi başına düşen örtülü alan oranı Türkiye ortalamasının üzerindedir.

      Süleyman Demirel Üniversitesi Spor Merkezi; öğrencilerimizin beden ve ruh sağlığının korunması, boş zamanlarını yararlı alışkanlıklarla değerlendirmesi amacıyla tüm spor faaliyetlerini organize etmek, tüm personelin üniversiteye ait spor tesislerinden yararlanabilmesi için kurulmuştur. Üniversitemizin misyonuna uygun olarak sporun yapılış amaçlarına göre doğu ve batı kampüsünde spor tesislerimiz bulunmaktadır. Batı kampüsünde 1 spor salonu, 1 futbol sahası, 2 halı saha, beach voley, 5 tenis kortu (4 açık, 1 kapalı) mini golf sahaları, tartan zeminli atletizm pisti, 1 kondisyon merkezi, 2 açık basketbol sahası bulunmaktadır. Doğu kampüsünde yapılmakta olan çok amaçlı, 2500 kişi kapasiteli spor salonu (aerobik, step, jimnastik, squash, yapay tırmanma duvarı, ferdi spor salonları, kafeterya, satış reyonları, masaj ve sauna odaları) bulunmaktadır.

    Üniversitemizde her yıl öğrenim gören başarılı ve gelir düzeyi düşük belirli sayıdaki öğrencilerimize beslenme yardımı yapılmaktadır.

    Şehir dışından gelen öğrencilerimiz çoğunlukla Merkez Kampüs'teki YURTKUR Genel Müdürlüğü'nün yurtlarında barınmakta, bazı öğrenciler tarafından şehir merkezinde bulunan özel yurt ve pansiyonlar da tercih edilmektedir. Isparta merkezi ve diğer birimlerimizde öğrenci sayımızın çok üzerinde bir barınma kapasitesi bulunmaktadır.

        Kampüsün çeşitli yerlerinde hizmet veren kantin ve kafeteryalar öğrencilerimizin hem beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, hem de zamanlarını geçirebilecekleri, yeterli sayıda mevcuttur. Kafeteryalar bütün öğrencilere gündüz ve akşam hizmet vermektedir. Ayrıca her fakültede küçük çapta yiyecek ve içecek bulunan kantinler ve kafeteryalar mevcuttur. Süt-Bar, Güleç Kafe, Cam Kafe Pizza-Pizza öğrencilerimiz tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Merkez kampüse ulaşım, şehir merkezinden her on beş dakikada bir sefer yapan özel halk otobüsleri veya bazı özel yurt ve pansiyonların servisleri ile yapılmaktadır. Kampüsümüzde Türkiye İş Bankası'nın iki şubesi ve ayrıca iki ATM'sinin yanı sıra, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Garanti Bankası'nın ATM'leri bulunmaktadır. Menza binasında bulunan PTT şubesi mesai gün ve saatlerinde personel ve öğrencilerimize hizmet vermektedir.

Üniversitemize bağlı fakülte ve yüksekokullarda okuyan öğrencilerimize sağlık hizmetleri, Sağlık Şube Müdürlüğü'ne bağlı Mediko-Sosyal Merkezi'nde verilmektedir. Yapılan ilk muayeneden sonra gerekli görülmesi halinde hasta, ileri tetkik ve tedaviler için üniversitemiz Tıp Fakültesi veya Diş Hekimliği Fakültesine sevk edilmektedir. Merkez kampüs dışındaki birimlerimizde eğitim gören öğrencilerimiz oradaki Sağlık Ocakları ve Devlet Hastaneleri'nden faydalanabilmektedirler.

         Üniversitemizde okumakta olan ve boş vakitlerini değerlendirmek isteyen öğrencilerin doğru yönlendirilmelerini sağlamak, yararlı alışkanlıklar edinmelerine yardımcı olmak, yaptıkları çalışmaların sergilenmesi ve tanıtılmasına imkan sağlamak amacıyla üniversitemiz kulüpleri, Kültür Müdürlüğü'ne bağlı olarak etkinliklerini sürdürmektedir. Kültür Müdürlüğü bünyesinde Senfoni Orkestraları, çeşitli üniversite ve kuruluşların koroları ve öğrenci topluluklarının dinletileri, ünlü sanatçıların özel gösterileri, ülkemizin tarihi ve turistik yörelerine düzenlenen geziler, kulüplerimizle ortaklaşa düzenlenen Çaylak Günü, Tiyatro Günleri, Havacılık Şenliği, Bahar Şenliği, Uluslararası Jazz Festivali, Uluslararası Rock Günleri, Uluslararası Film Günleri, Uluslararası Popüler Müzik Günleri, Türk Müziği Günleri, gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Üniversitemizdeki öğrenci kulüplerimiz aşağıda verilmiştir.
- Havacılık Kulübü
- Biyoloji ve Çevre Kulübü
- Sağlık Kulübü
- Tarih Kulübü
- Tekstil Kulübü
- Tiyatro Kulübü
- Gıda Kulübü
- Toplumsal Duyarlılık ve Dayanışma Kulübü
- Halk Oyunları Kulübü
- Briç ve Satranç Kulübü
- Radyo Kulübü
- Edebiyat Kulübü
- Sinema Kulübü
- Türkçe Topluluğu
- Müzik Kulübü
- Ekonomi ve Yönetim Kulübü
- Dağcılık ve Arama Kurtarma Kulübü (SÜDAK)
- Kayak Sporları Kulübü
- Kitap Kulübü
- Teknoloji Kulübü
- Su Sporları Kulübü
- Dans Kulübü
- Matematik ve Bilgisayar Kulübü
- Orienteering Kulübü
- Fizik Kulübü
- Tasarım ve Yaşam Kulübü
- Otomobil Sporları Kulübü