24 Şubat 2018 Cumartesi

Süleyman Demirel Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümü 2010 yılında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 7902 sayılı ve 04.03.2010 tarihli yazısı ile kurulmuştur.

 

Mekatronik, en basit anlatımıyla; makina, elektrik-elektronik ve bilgisayar dallarından oluşan sistemler ile ilgilenen bir mühendislik dalıdır.

 

Süleyman Demirel Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi, Mekatronik Mühendisliği diplomasına sahip tümleşik bilgi ve kavramlarla donatılmış bir öğrenci, teorik bilgilerine ilave olarak işyeri eğitimi ve fakültenin laboratuar imkanları sayesinde elde edeceği uygulama tecrübesi sayesinde yüksek teknolojili firmalarda öncelikle iş bulabilme ayrıcalığına sahip olacaktır.

 

Bir mekatronik mühendisinin sahip olması gereken özellik şu iki temel unsur arasındaki dengeyi kurabilmesidir; modelleme-analiz ve deneysel çalışma-donanım uygulama yeteneğidir. Bir mekatronik sistemin dizaynındaki sinerji ve entegrasyon geleneksel bir disiplinden çok disiplinler birleşkesidir. Mekatronik sitemlerin elemanlarını sensörler, tahrik elemanları, mikrokontrolör (mikroişlemciler) ve gerçek zamanlı kontrol yazılımları oluşturur. Tahrik elemanları genellikle yüksek kesinlik özelliklerine sahip elektrik motorları ve selenoidlerdir. Yapılan çalışmaya göre uygun sensörler (ışık, ivme, ağırlık, renk, sıcaklık ve görüntü v.b. sensörleri) kullanılır. Mekatronik sistem veya ürünleri eski tip elektromekanik sistem veya ürünlerden ayıran özelliklerden bir tanesi, mekanik bazı fonksiyonların elektronik ve yazılım fonksiyonlarıyla değiştirilmesidir. Bu da hem dizayn hem de işlem açısından daha fazla esneklik imkanı verir. Mekatroniğin diğer özelliği performans hız ve kesinliğinin artmasıdır. Üçüncü bir üstünlüğü, otomatik veri toplama ve raporlama yeteneğidir. Ek olarak ileri mekatronik sistemleri karmaşık sistemlerde dağınık kontrol yapabilme yeteneğine sahiptir. Mekatronik sistemler çok geniş ve gelişen bir uygulama alanında kullanılmaktadır. Robotlar, endüstriyel üretim makineleri, kameralar, bilgisayar disk sürücüleri örnek olarak gösterilebilir.

 

 

Hidrolik ve Pnömatik Laboratuvarı

 

 

 

 

Ölçme ve Temel Elektrik-Elektronik Laboratuvarı

 

 

 

 

Mikrodenetleyici Laboratuvarı

 

 

 

 

Kontrol ve PLC Laboratuvarı

 

 

 

 

Bilgisayar Laboratuvarı